وصل نشدن گوشی به اینترنت بسیار آزاردهنده است و باید مشکل را حل کنید. در این مطلب چندین روش برای حل مشکل کار نکردن وای فای گوشی اندروید را به شما آموزش می‌دهیم.

هر کدام از این راه حل‌ها فقط چند دقیقه از شما زمان می‌گیرند و تعدادی از آن‌ها بسیار پایه هستند. در این مطلب چندین راه حل رایج برای حل مشکل کار نکردن وای فای گوشی اندروید آماده شده است.

بررسی روشن بودن وای فای گوشی اندروید

حل مشکل کار نکردن وای فای گوشی

اگر وای فای گوشی شما کار نمی‌کند، شاید وای فای خاموش باشد. در اولین قدم روشن بودن وای فای را بررسی کنید. اگر حالت ایرپلین یا هواپیما فعال است، آن را خاموش کنید. این راه حل بسیار ساده است اما شاید برخی کاربران توجهی به آن نکنند.

اگر دو مورد بالا درست بودند، شاید به روتر درستی وصل نشده‌اید. یکی از اشتباهات رایج، تلاش برای اتصال به وای فای همسایه با نام یکسان است. بعلاوه درست بودن رمز عبور وای فای روتر را نیز بررسی کنید چون شاید آن را تغییر داده باشید اما در گوشی همچنان رمز عبور قدیمی ذخیره شده باشد.

بلوتوث را خاموش کنید

حل مشکل کار نکردن وای فای گوشی

بلوتوث برخی زمان‌ها با شبکه‌های وای فای تداخل پیدا می‌کند چون هر دوی آن‌ها اکثرا سیگنال را از روی فرکانس رادیویی ۲.۴ گیگاهرتز ارسال می‌کنند. شاید بلوتوث به طور کامل مانع از اتصال وای فای شود یا سرعت آن را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

برای بررسی حل مشکل کار نکردن وای فای گوشی اندروید با این روش، بلوتوث را خاموش کنید. اگر با این روش مشکل حل شد، روتر را در صورت امکان از باند ۲.۴ گیگاهرتز به ۵ گیگاهرتز تغییر دهید. با این تغییر می‌توانید از بلوتوث دستگاه بدون ایجاد مشکل برای وای فای استفاده کنید. این کار را می‌توان با تنظیمات روتر انجام داد.

روتر و گوشی اندرویدی را ریبوت کنید

حل مشکل کار نکردن وای فای گوشی

این روش برای رفع بسیاری از مشکلات خوب است. پیش از گوشی هوشمند خود، روتر را ریبوت کنید. تمام کابل‌های روتر را جدا کنید و برای چند دقیقه صبر کنید. پس از این زمان، تمام کابل‌ها را وصل کنید و چند دقیقه تا بالا آمدن روتر صبر کنید. در زمان انتظار برای درست شدن روتر، گوشی یا تبلت اندرویدی خود را نیز ریبوت کنید. این کار را می‌توانید برای دستگاه‌های دیگری مانند لپ تاپ نیز انجام دهید.

پس از بالا آمدن روتر و روشن شدن مجدد گوشی، وای فای آن را روشن کنید. شاید مشکل برطرف شده باشد اما اگر مشکل همچنان وجود داشت، قدم بعدی را امتحان کنید.

دیگر راه‌های حل مشکل کار نکردن وای فای گوشی اندروید

حل مشکل کار نکردن وای فای گوشی

اگر با هیچ کدام از روش‌های بالا مشکل وای فای گوشی اندروید شما برطرف نشد، چند راه حل رایج زیر را نیز امتحان کنید:

  • به روتر نزدیکتر شوید: یکی از دلایلی که می‌تواند مانع از کارکرد درست وای فای شود، دور بودن از روتر است. دستگاه خود را تا جای ممکن به روتر نزدیک کنید و مشکل را دوباره بررسی کنید. شاید در این زمان اتصال وای فای درست شود.
  • فراموش کردن شبکه وای فای و اتصال مجدد: این روش نیز سریع است. در گوشی اندرویدی در تنظیمات و گزینه وای فای، شبکه خود را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، صفحه جدیدی باز می‌شود که حاوی برخی اطلاعات درباره شبکه است. گزینه Forget را انتخاب کنید و پس از این کار، دوباره با رمز عبور به شبکه وصل شوید.
  • ریست فکتوری: این گزینه بهترین نیست اما اگر هیچ کدام از روش‌های بالا کارآمد نبودند، باید آن را امتحان کنید. با ریست فکتوری تمام اطلاعات دستگاه شما مثل باگ‌های نرم افزاری که برای وای فای مشکل ایجاد کرده بودند پاک می‌شوند. با ریست فکتوری تنظیمات به حالت اولیه باز می‌گردند. قبل از ریست فکتوری از اطلاعات گوشی خود یک فایل پشتیبان تهیه کنید.

اگر با هیچ کدام از راه حل‌های بالا مشکل وای فای گوشی اندرویدی شما حل نشد، شاید مشکل از شبکه باشد. در این زمان باید با ارائه‌دهنده خدمات اینترنت خود تماس برقرار کنید و علت چنین مشکلی را جویا شوید. شاید مشکل مربوط به خود شرکت باشد.

اگر از سوی ارائه‌دهنده اینترنت مشکلی وجود نداشت، شاید گوشی شما مشکل سخت افزاری پیدا کرده باشد. در این زمان باید گوشی اندرویدی خود را به تعمیرکار نشان دهید. البته شاید تعمیرکار پس از بررسی دستگاه شما مشکل آن را نرم افزاری تشخیص دهد و به راحتی حل شود.

فهرست