رکورد زنی پردازنده Core i7-13700K در CPU-Z با عبور از فرکانس ۶.۱۸ گیگاهرتز :

اخیراً بنچمارک جدیدی از پردازنده Core i7-13700K از سری رپتور لیک اینتل منتشر شده و این محصول به فرکانس ۶.۱۸ گیگاهرتز رسیده و رکورد ۱۰۰۰ امتیاز در CPU-Z شکسته است.

یک اورکلاکر در تستی با استفاده از

مادربرد ( ASUS ROG STRIX Z690-A Gaming WiFi DDR4)  و ولتاژ تغذیه ۱.۵۳۶ ولتی توانسته هسته‌های P را تا ۶.۱۸ گیگاهرتز و هسته‌های E را تا ۴.۱۸ گیگاهرتز اورکلاک نماید. در این تست  Hyper Threading غیر فعال بوده، پردازنده Core i7-13700K موفق به عبور از امتیاز ۱۰۰۰ در CPU-Z شده است.

این بنچمارک توسط اکانت توییتری QXE87 منتشر شده است.

پیش از این Core i7-13700K تا ۶.۰ گیگاهرتز اورکلاک شده‌ بود و حال توانسته رکورد سابق خود را با عبور از فرکانس ۶.۱۸ گیگاهرتز بشکاند ، پردازنده  Core i7-13700K سریع‌ترین i7 از نسل سیزدهم اینتل خواهد بود که به ۱۶ پردازنده و ۲۴ رشته مجهز شده است .

این معماری ۸ هسته P-Cores و ۸ هسته E-Cores  را شامل می‌شود و برای آن ۳۰ مگابایت کش L3 و ۲۴ مگابایت کش L2 در نظر گرفته شده است.

فرکانس پایه این پردازنده ۳.۴ گیگاهرتز و فرکانس بوست این پردازنده به فرکانس ۵.۴۰ گیگاهرتز میرسد و البته برای هسته‌های بهینه تر فرکانس این پردازنده میتواند به عدد ۴.۳ گیگاهرتز برسد.

این امتیاز بسیار خوبی به شمار می‌آید، اما باید این مورد را در نظر بگیریم که سری رپتور لیک در حالت عادی نیز بسیار پر مصرف است و با اورکلاک کردنش و رساندن فرکانس آن تا ۶.۱۸ گیگاهرتز قطعا سبب این میشود که فشار زیادی به

Core i7-13700K وارد شود و همچنین در این تست انجام شده هیچ اشاره ای به دمای پردازنده پس از رسیدن به این فرکانس نشده است .

پردازنده‌های سری رپتور لیک شامل پرچم‌ دار Core i9-13900K قرار است در مهر یا آبان امسال با پلتفرم Z790 معرفی شوند و

در مقابل خود سری  Ryzen 7000 را به عنوان رقیب میبیند .

PlazaDigital

فهرست